top of page

Mandatum

premiera: 18.01.2015, Budapeszt |
chor. A. Bożek-Muszyńska, wyk. A. Bożek-Muszyńska i M.Tulipán

Spektakl jest inspirowany jedną sceną z filmu K. Kutza „Perła w koronie” - filmu, w którym przedstawione są dzieje rodziny śląskiej na tle wydarzeń z połowy lat trzydziestych. Żona w tej scenie myje nogi mężowi, który wraca do domu z pracy w kopalni. Jest to swego rodzaju rytuał, który nadaje ich związkowi inny, głębszy wymiar. Twórcy spektaklu zadali sobie pytanie, czy jest możliwe odnalezienie tego rytuału we współczesnym, partnerskim związku ...?

 

Nagrody i wyróżnienia:

Duet „Mandatum” powstał w ramach rezydencji artystycznej w Budapeszcie w styczniu 2015. Był również prezentowany w Krakowie podczas konkursu choreograficznego „3, 2, 1 ... TANIEC”, gdzie zdobył 3 nagrody.

Uzasadnienie jury:

Marta Ladjanszki:

"Czysta fizyczność; prosta forma; autentyczni wykonawcy; zaskoczenie nawet w krótkiej frazie; fizyczność tworzenia muzyki".

Joanna Leśnierowska:

Nagroda "za próbę poszukiwania skondensowanego języka narracji utkanego z codziennych gestów i sytuacji podlanych (auto) dystansem i humorem i za sceniczną dojrzałość".

Reuven Edelman:

"Mądre wykorzystanie powtórzenia prostych czynności, pełne delikatnych niuansów serwowanych w zbilansowanych porcjach; szalone i dzikie, lecz oprawione w sposób, który podtrzymuje napięcie podczas całego występu. Bardzo spójna w konkretnych wyborach minimalistycznego słownictwa ruchowego. Charakteryzuje się przemyślaną czujnością i wrażliwością partnerowań."

Mandatum
bottom of page