top of page

Mandatum

premiera: 18.01.2015, Budapeszt |
chor. A. Bożek-Muszyńska, wyk. A. Bożek-Muszyńska i M.Tulipán

Spektakl jest inspirowany jedną sceną z filmu K. Kutza „Perła w koronie” - filmu, w którym przedstawione są dzieje rodziny śląskiej na tle wydarzeń z połowy lat trzydziestych. Żona w tej scenie myje nogi mężowi, który wraca do domu z pracy w kopalni. Jest to swego rodzaju rytuał, który nadaje ich związkowi inny, głębszy wymiar. Twórcy spektaklu zadali sobie pytanie, czy jest możliwe odnalezienie tego rytuału we współczesnym, partnerskim związku ...?

 

Nagrody i wyróżnienia:

Duet „Mandatum” powstał w ramach rezydencji artystycznej w Budapeszcie w styczniu 2015. Był również prezentowany w Krakowie podczas konkursu choreograficznego „3, 2, 1 ... TANIEC”, gdzie zdobył 3 nagrody.

Uzasadnienie jury:

Marta Ladjanszki:

"Czysta fizyczność; prosta forma; autentyczni wykonawcy; zaskoczenie nawet w krótkiej frazie; fizyczność tworzenia muzyki".

Joanna Leśnierowska:

Nagroda "za próbę poszukiwania skondensowanego języka narracji utkanego z codziennych gestów i sytuacji podlanych (auto) dystansem i humorem i za sceniczną dojrzałość".

Reuven Edelman:

"Mądre wykorzystanie powtórzenia prostych czynności, pełne delikatnych niuansów serwowanych w zbilansowanych porcjach; szalone i dzikie, lecz oprawione w sposób, który podtrzymuje napięcie podczas całego występu. Bardzo spójna w konkretnych wyborach minimalistycznego słownictwa ruchowego. Charakteryzuje się przemyślaną czujnością i wrażliwością partnerowań."

Mandatum
fot. G.Dusa
fot. G.Dusa

press to zoom
fot. K.Machniewicz
fot. K.Machniewicz

press to zoom
fot. G.Dusa
fot. G.Dusa

press to zoom
fot. G.Dusa
fot. G.Dusa

press to zoom
1/5
bottom of page